پل متحرک کلاس رباتیک
پل متحرک
2021-09-16
ربات شوینده میوه ربات میوه شور
ربات شوینده میوه
2021-11-24
پل متحرک کلاس رباتیک
پل متحرک
2021-09-16
ربات شوینده میوه ربات میوه شور
ربات شوینده میوه
2021-11-24

چرخ خیاطی

چرخ خیاطی رباتیک

sewing machine

چرخ خیاطی رباتیک

سطح علمی

دبستان و پیش دبستان

ارسال توسط

یاسمین زهرا صوفیانی

نوع سازه

غیر هوشمند- موتور دار

شاید اکثر شما در خانه مادربزرگ و پدربزرگ، دستگاه چرخ خیاطی قدیمی را دیده باشید. در نسل‌های گذشته اکثر خانواده‌ها، کارهای دوخت و دوز کوچک را در خانه و توسط ماشین چرخ خیاطی دستی انجام می‌دادند. حتی بعضی افراد از روی علاقه یا به عنوان سرگرمی در خانه خیاطی می‌کردند. بعدها این چرخ خیاطی ها مجهز به موتور الکتریکی شدند و کار خیاط‌ها را راحت‌تر کردند. امروزه چرخ خیاطی های خانگی دارای قابلیت‌های متفاوتی از جمله گلدوزی ، دوخت دکمه و غیره هستند. 

چرخ خیاطی داری چندین مکانیزم مکانیکی جذاب است. مکانیزم لنگ یکی از همین مکانیزم‌ها می‌باشد. اگر دقت کرده باشید در هنگام دوخت و دوز، سوزن چرخ خیاطی به صورت متناوب به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند. اما نیروی محرک آن توسط یک دستگیره چرخان یا یک موتور الکتریکی با شفتی چرخان می‌باشد. مکانیزم لنگ وظیفه تبدیل حرکت چرخشی شفت موتور یا دستگیره به حرکت خطی سوزن را بر عهده دارد. 

در تصویر زیر نمای شماتیک از از مکانیزم لنگ را می‌‌بینید.

مکانیزم لنگ

پیش از این در بسیاری از سازه‌ها و ربات های سایت سرزمین خلاقیت نظیر ربات دوپا، ربات چهارپا، دستگاه کارت ویزیت، ربات کرم ابریشم و … از مکانیزم لنگ استفاده کرده‌ایم. برای آشنایی بیشتر با کاربرد این مکانیزم مفید می‌توانید صفحات نام برده را بازدید نمایید. 

کودکان در کلاس رباتیک پیشروبات با استفاده از خلاقیت پرورش یافته خود و همچنین مهارت‌هایی که کسب کرده‌اند، وسایل مورد علاقه خود را طراحی و می‌سازند. یاسمین زهرا صوفیانی از دانش آموزان تلاشگر کلاس رباتیک پیشروبات با استفاده از پک رباتیک IDEAS مدل جالبی از چرخ خیاطی ساخته‌ است. در ویدیو زیر چگونگی ساخت و نحوه کار این سازه را از زبان خود او ببینید.

دریافت مشاوره رایگان، همراه با ۳۰۰،۰۰۰ تومان هدیه پیشروبات به ثبت نام اولی‌ها

جهت دریافت مشاوره رایگان یا ثبت نام کلاس، شماره تماس و نام و نام خانوادگی فرزند خود را ارسال فرمایید تا کارشناسان آموزشی پیشروبات با شما تماس بگیرند.

اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد
کارشناس‌های ما در اولین فرصت با شما تماس می‌گیرند
3 2 رأی
امتیاز
مطلع شدن
از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده تمام دیدگاه‌‌ها
0
دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید...x

۳۰۰،۰۰۰ تومان هدیه پیشروبات به ثبت نام اولی‌ها