فیلم ربات خط کشی خیابان video
مکانیزم لنگ و ربات خط‌ کشی خیابان
2022-01-10
ماشین خودران
2022-04-07
فیلم ربات خط کشی خیابان video
مکانیزم لنگ و ربات خط‌ کشی خیابان
2022-01-10
ماشین خودران
2022-04-07

هواپیمای ملخی

هواپیما ملخی

airplan kai

ساخت هواپیمای ملخی

سطح علمی

دبستان-راهنمایی

ارسال توسط

آرمان نیکپور

نوع سازه

موتور دار -کنترلی

نیروی پیشران (جلوبرنده) در هواپیما توسط موتور تامین می‌شود. روش‌ها و موتورهای متفاوتی برای تامین این نیرو در هواپیماها وجود دارد. برای مثال بیشتر هواپیماهای جنگنده دارای موتور جت، هواپیماهای تجاری دارای موتور توربینی و هواپیماهای آموزشی و بعضی هواپیماهای ترابری دارای ملخ هستند.

هواپیمای ملخی برای آنکه نیروی پیشران لازم را تامین نماید باید هوا را با سرعت بسیاری به سمت عقب براند. این امر توسط پره‌های مورب ملخ هواپیما انجام می‌شود. بدیهی است که برای جابجایی حجم بسیاری از هوا در زمانی کوتاه، نیاز هست که این ملخ‌ با سرعت بسیار زیادی بچرخد. موتور‌ بنزینی یا موتور الکتریکی هواپیما به تنهایی قادر به تامین چنین چرخش سریعی نیست. به همین خاطر از جعبه‌دنده (Gearbox) سرعتی برای افزایش دادن سرعت شفت خروجی موتور هواپیما و هلیکوپتر استفاده می‌شود. با استفاده از جعبه‌دنده سرعتی، موتور هواپیما می‌تواند ملخ را با سرعت بسیاری بچرخاند.

در جعبه دنده سرعتی، انتقال نیرو از چرخدنده‌هایی با شعاع بزرگتر به چرخدنده‌های کوچک‌تر انجام می‌پذیرد. در نتیجه موجب افزایش سرعت چرخش شفت انتهایی نسبت به شفت اولیه می‌شود. از این مکانیزم مکانیکی در پنکه، هم‌زن برقی، اتومبیل و بسیاری دیگر از وسایل استفاده می‌شود.

آرمان نیکپور از دانش آموزان تلاشگر کلاس رباتیک پیشروبات با استفاده از قطعات رباتیک KAIROBOT مدل جالبی از هواپیمای ملخی ساخته است. او به کمک جعبه دنده سرعتی، سرعت چرخش ملخ هواپیما را افزایش داده است. همچنین با انتقال نیروی موتور به چرخ‌ها، هواپیمای خود را جابجا و هدایت می‌کند.

دریافت مشاوره رایگان، همراه با ۳۰۰،۰۰۰ تومان هدیه پیشروبات به ثبت نام اولی‌ها

جهت دریافت مشاوره رایگان یا ثبت نام کلاس، شماره تماس و نام و نام خانوادگی فرزند خود را ارسال فرمایید تا کارشناسان آموزشی پیشروبات با شما تماس بگیرند.

اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد
کارشناس‌های ما در اولین فرصت با شما تماس می‌گیرند
3 5 رأی
امتیاز
مطلع شدن
از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده تمام دیدگاه‌‌ها
0
دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید...x

۳۰۰،۰۰۰ تومان هدیه پیشروبات به ثبت نام اولی‌ها