پنکه
پنکه متحرک
2021-12-30
هواپیما ملخی
هواپیمای ملخی
2022-02-09
پنکه
پنکه متحرک
2021-12-30
هواپیما ملخی
هواپیمای ملخی
2022-02-09

مکانیزم لنگ و ربات خط‌ کشی خیابان

فیلم ربات خط کشی خیابان video

line painte robot

ربات خط‌ کشی خیابان

سطح علمی

دبستان

ارسال توسط

محمد‌علی حسینی

نوع سازه

غیر هوشمند- موتور دار

رانندگی بین خطوط از قوانین راهنمایی و رانندگی و توصیه‌های همیشگی پلیس است و عبور از خط ممتد از جرائم رانندگی می‌باشد. علاوه بر این خطوط، علامت‌های دیگری نیز بر روی کف خیابان‌ها یا بزرگراه‌ها مشاهده می‌کنید. مانند خط‌کشی عابر پیاده یا خط کشی محل پارک خودروها و … . 
اما این سوال ممکن است در ذهن کنجکاو شما ایجاد شده باشد که این همه خط کشی در خیابان‌ها و جاده‌ها چگونه انجام شده است؟! به نظر منطقی نمی‌رسد که این همه خط در خیابان‌های شهر بزرگی مثل تهران با دست کشیده شده باشد!!

این خط کشی‌ها توسط ماشین‌های مخصوص انجام می‌شود. این ماشین‌ها در هنگام حرکت در طول خیابان توسط سیستم خاصی که دارند خط‌های ممتد و غیر ممتد را بر کف خیابان رسم می‌کنند. این خط‌ها همگی باید یک اندازه و به فاصله‌های مشخصی از یکدیگر باشند. بنا‌ بر این حرکت دقیق و درست این ماشین‌ها و نحوه رنگ زدن و رسم آن‌ها باید دقیق باشد.

بچه‌ها در کلاس رباتیک پیشروبات با استفاده از خلاقیت پرورش یافته خود و همچنین مهارت‌هایی که کسب کرده‌اند، وسایل مورد علاقه خود را طراحی می‌کنند و می‌سازند. محمد علی حسینی از دانش آموزان تلاشگر کلاس پیشروبات با استفاده از قطعات رباتیک KAIROBOT مدل جالبی از ربات خط کشی خیابان ساخته است که می‌تواند در حین حرکت، خط‌های غیر پیوسته را به بر کف زمین رسم کند. او برای رسم خط‌های غیر ممتد از مکانیزم جالبی به نام لنگ استفاده کرده است. 

ربات خط کشی خیابان و مکانیزم ‌لنگ - Crank Mechanism

در بسیاری از ربات‌ها و دستگاه‌ها، مانند پاهای یک ربات انسان‌نما یا بعضی ربات‌های حیوان‌نما نیاز به حرکت خطی (رفت و برگشتی) داریم. این در حالی است که خروجی شفت موتورهای DC مورد استفاده یک محور چرخان می‌باشد. به منظور تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی یا بالعکس از مکانیزم‌های مکانیکی مختلفی می‌توان استفاده کرد. یکی از این روش‌ها استفاده از مکانیزم لنگ می‌باشد.

مکانیزم لنگ

برای ساخت مکانیزم لنگ یک تسمه را به صورت مفصل بر روی نقطه‌ای بر روی سطح یک پولی متصل کنید. با نصب پولی بر روی شفت موتور الکتریکی، انتهای تسمه به صورت خطی حرکت رفت و برگشتی انجام خواهد داد.

 با استفاده از این مکانیزم، قلم نقاشی می‌تواند به صورت متوالی بر روی زمین قرار گرفته برداشته شود و اگر ربات خط کشی در حال حرکت باشد، خط‌های غیر پیوسته رسم شوند. محمد حسین در ویدیوی زیر چگونگی ساخت و نحوه کار این سازه را توضیح می‌دهد. 

دریافت مشاوره رایگان، همراه با ۳۰۰،۰۰۰ تومان هدیه پیشروبات به ثبت نام اولی‌ها

جهت دریافت مشاوره رایگان یا ثبت نام کلاس، شماره تماس و نام و نام خانوادگی فرزند خود را ارسال فرمایید تا کارشناسان آموزشی پیشروبات با شما تماس بگیرند.

اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد
کارشناس‌های ما در اولین فرصت با شما تماس می‌گیرند
3.3 3 رأی
امتیاز
مطلع شدن
از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده تمام دیدگاه‌‌ها
0
دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید...x

۳۰۰،۰۰۰ تومان هدیه پیشروبات به ثبت نام اولی‌ها