پنکه قدرتی
پنکه‌با موتور‌قدرتی
2017-11-16
دستگاه پانچ
پانچ
2017-11-16
پنکه قدرتی
پنکه‌با موتور‌قدرتی
2017-11-16
دستگاه پانچ
پانچ
2017-11-16

پنکه‌با موتور‌سرعتی

پنکه

پنکه

سطح علمی

زمان ساخت

ارسال توسط

نوع سازه

آموزش ساخت پنکه با موتور سرعتی

پنکه چگونه خنک می‌کند؟

تابستان نزدیک است و در سرزمین خلاقیت، یک روز گرم را پیش­ رو دارید، حتی می‌­توانید تصور کنید سرزمین خلاقیت در یکی از مناطق گرم و کویری قرار دارد و باید مثل مردم این مناطق برای رهایی از گرمای هوا فکری کنید.

می‌دانید با وجود این گرما، به چه چیز نیاز دارید؟

جریانی از هوا یا باد.
و در ضمن یک وسیله که جریان هوا را ایجاد می‌کند.
این وسیله می‌تواند یک پنکه باشد.

اول این که وقتی کمی رطوبت در هوا یا محیط وجود داشته باشد (یا اگر بدن در اثر گرما عرق کرده و مرطوب باشد)، هنگام وزش باد، این رطوبت تبخیر می­‌شود؛ یعنی گرمای محیط یا بدن برای تبخیر آب صرف می­‌شود و شما احساس خنکی می­‌کنید.
و دوم اینکه باد با دورکردن هوای گرم دور و بر بدن شما، هوای خنک‌تر اطراف را جایگزین آن می­‌کند، در نتیجه دمای هوا کمتر به نظر می­‌رسد، البته برای این که خنکی هوا را حس کنید دمای اطراف باید از دمای بدن کم‌تر باشد، پس در گرمای بالای ۳۷ درجه سانتیگراد، به این روش خنک نخواهید شد!

همان‌طور که گفتیم پنکه باد ایجاد می‌کند. اما چگونه؟ در حقیقت به کمک پره‌های چرخان پنکه، جریانی از هوا ایجاد می‌شود. در این شکل حالت جابجایی هوا هنگام چرخیدن پره‌ها را ببینید:

پره‌های چرخــان (Blades) و جریان هوا، درست مانند دو دوست یا همکار هستند، آن‌ها با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند. همان‌طور که چرخیـدن پره‌ها، هوا را حرکت می‌دهد (مانند پنکه).

از طرف دیگر جریان هوا و نیروی باد هم می‌تواند پره‌ها را بچرخاند (مانند فرفره).
اینجاست که می‌توان از نیروی باد استفاده کرد و پره‌هایی را چرخاند، این پدیده در نیروگاه‌های بادی اتفاق می‌افتد و به کمک توربین آن‌ها برق تولید می‌شود. نیروی جنبشی باد پره‌ها را می‌چرخاند، محور چرخش این پره‌ها به یک توربین متصل است که باعث چرخش آن می‌شود و این توربین توسط ژنراتورهای برق، الکتریسیته تولید می‌کند.

تا اینجا باید فهمیده باشید مهم‌ترین جزء پنکه چیست؟

پره

فکر می‌کنید چرا اندازه و شکل پره‌ها اینقدر متنوع هستند؟
پنکه‌ها یا همان فن‌ها کاربردهای زیادی دارند. تفاوت شکل، پهنا، حالت قرارگرفتن و تعداد پره‌ها، آن‌ها را برای استفاده‌های مختلف مناسب می‌سازد.

فراموش نکنید هر جا یک جسم مکانیکی به نام پره قرار است هوا را جابجا کند، شکل آن اهمیت زیادی پیدا می‌کند. پره‌ها حتماً باید انحناهای مناسبی داشته باشند و با زاویه مناسبی قرار بگیرند. این انحناها هنگام چرخش پره، با ایجاد اختلاف فشار هوا، جریان هوا ایجاد می‌کنند.

فکر می‌کنید یک پنکه با پره‌های صاف و بدون انحنا چه مشکلاتی خواهد داشت؟

در مورد پنکه‌ها یک نکته مهم دیگر هم وجود دارد!

جهت چرخش پره‌ها

چرخش برعکس پره‌ها می‌تواند پنکه را تبدیل به هواکش کند. هواکش بجای اینکه جریان هوا را پراکنده کند آن را به درون خود می‌کشد، مثلاً هود آشپزخانه همین کار را می‌کند.
بعضی از پنکه‌های سقفی هم که دو کاره هستند و می‌توانند هم احساس گرما و هم خنکی ایجاد می‌کنند، با تغییر جهت چرخش پره‌ها از ساعتگرد به پادساعتگرد این‌کار را انجام می‌دهند. با توجه به شکل روبرو به طرز کار آن‌ها فکر کنید.

آیا می‌دانستید قسمت پشت هر پنکه، خود یک هواکش است؟ فکر می‌کنید چرا؟
و حالا دانستنی‌هایی جالب در مورد پنکه‌ها که می‌تواند خواندنی و لذت‌بخش باشد:

خوب است بدانید، انسان‌ها از سال‌ها قبل دنبال یافتن راه‌های مکانیکی برای جابجا کردن هوا بوده‌اند، و هندی‌ها پیشتازان این کار به حساب می‌آیند. در مناطق مختلف جهان، برای جابجایی هوا به شکلی آسان‌تر و مطبوع‌تر، روش‌های مکانیکی جالبی ابداع شد؛ مثلا یک نوع صندلی راحتی بادبزن.
شما هم به ساختن این صندلی فکر کنید. ساختن و استفاده از آن خیلی هیجان انگیز است!

جالب است بدانید قبل از پیدایش الکتریسته، موتورهای بخار هم برای ایجاد حرکت پره‌ها و ایجاد باد استفاده می­‌شدند. هرچند احتمالاً گرمای ایجاد شده برای حرکت موتور بخار بیشتر از خنکی نسیمی بود که این نوع پنکه ایجاد می­‌کرد!

اما از اواخر قرن نوزدهم تا امروز موتور الکتریکی پره‌های پنکه را به چرخش وا می‌دارد.

خوب است یک مدل عجیب و جدید پنکه، که در سال ۲۰۰۹ تولید شده است، را هم بشناسید. این پنکه که شکل حلقه است، بدون داشتن پره، هوا را خنک می‌کند. در این پنکه‌ها یک موتور الکتریکی کوچک که در پایه وجود دارد مانند فن عمل می‌کند و مقداری هوا را داخل حلقه پنکه می‌فرستند، این هوا در این حلقه که شکل ایرودینامیک خاصی دارد می‌چرخد و از لبه‌ی آن خارج می‌شود هم زمان از اطراف هم جریان هوا داخل حلقه کشیده می‌شود، و جریان هوایی که تقویت‌شده به صورت نسیمی یکنواخت از آن عبور می‌کند.

حتماً شما پنکه‌ها را در اشکال مختلف دیده‌اید، می‌توان آن‌ها را به سقف یا دیوار وصل کرد و یا انواع پایه‌دار آن را روی زمین یا میز حتی در ماشین استفاده کرد.

از آنجا که در یک روز گرم، به یک وسیله‌ی خنک‌کننده و تهویه‌کننده نیازداریم، از پره‌ها کمک می‌گیریم، آن‌ها را با سرعت مناسب می‌چرخانیم و جریان هوا ایجاد می‌کنیم. به این ترتیب یک پنکه خواهیم داشت.پس دست به کار شویم و برای نجات از گرما، یک پنکه بسازیم.یک نکته‌ی مهم در ساختن پنکه وجود دارد:هر چقدر پره‌های پنکه تندتر بچرخند، هوا خنک‌تر می‌شود.
اما...
چگونه سرعت حرکت پره‌ها را افزایش دهیم؟؟؟؟
برای بالا بردن سرعت گردش پره‌ی پنکه می‌توانیم از گیربکس سرعتی استفاده کنیم و با استفاده از چرخ‌دنده‌ها، میزان نیروی انتقالی به پره‌ها را افزایش دهیم. در ضمن برای بهتر شدن سرعت چرخش پره‌ها و افزایش سرعت باد به شکل پره‌ها هم توجه کنید.

مراحل ساخت و ساز را به ترتیب پیگیری کنید.

واین هم از پنکه‌ی ما:

تغییرات زیر را در ساخت پنکه ایجاد کنید:

دریافت نسخه PDF از اینجا

مطلع شدن
از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده تمام دیدگاه‌‌ها
0
دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید...x

۳۰۰،۰۰۰ تومان هدیه پیشروبات به ثبت نام اولی‌ها