دستگاه پانچ
پانچ
2017-11-16
ساخت بیل مکانیکی
بیل مکانیکی
2017-11-16
دستگاه پانچ
پانچ
2017-11-16
ساخت بیل مکانیکی
بیل مکانیکی
2017-11-16

تفنگ

ساخت تنفگ

ساخت تنفگ

سطح علمی

زمان ساخت

ارسال توسط

نوع سازه

آموزش ساخت تفنگ

هشــدار!

هرگز هنگام کار یا بازی با این سازه، آن را به سمت افراد دیگر نگیرید.
هنگام مسلح کردن آن ( قرار دادن کش‌ها) آن را مقابل صورت خود یا دیگران نگیرید، زیرا احتمال رهاشدن کش‌ها وجود دارد.
***

چگونه با یک تفنگ کار کنیم؟

اگر یک روز در حالی که نشسته‌اید و در افکار خود غرق هستید ناگهان وسیله‌ای خطرناک به دست شما برسد با آن چه می‌کنید؟مثلاً همین حالا در سرزمین خلاقیت، یک تفنگ به شما می‌دهیم. مسئولیت آن با خود شما... البته جای نگرانی نیست چون بچه‌های سرزمین خلاقیت دانا هستند و می‌دانند چگونه از چنین وسیله‌ای باید استفاده کرد، چیزی که بعضی از بزرگ‌ترها نمی‌دانند.

خود را برای یک ماجراجویی جدید و خطرناک آماده کنید.
تصور کنید قرار است با یک گلوله تفنگ شلیک شوید!
این کار فقط یک ماجراجویی نیست، در حقیقت می­‌خواهیم بدانیم یک تفنگ چگونه کار می‌کند و گلوله‌ی آن به کجا می‌رود.

اکثر تفنگ‌ها از قنداق، لوله‌ی خروج گلوله، مگسک برای نشانه‌گیری، ضامن و ماشه تشکیل شده‌اند. امروزه بیشتر انواع اسلحه‌ها قابلیت شلیک چندین گلوله را به صورت متوالی دارند. تفنگ قسمتی به نام گلنگدن برای مسلح‌کردن یا آماده‌کردن تفنگ برای شلیک تیر بعدی دارد. بعضی اسلحه‌ها به صورت خودکار (اتوماتیک) مسلح می‌شوند و برخی به صورت دستی. علاوه بر این‌ها تفنگ به یک قسمت به نام خشاب برای ذخیره‌کردن گلوله‌ها نیاز دارد.

در ضمن ...
انواع تفنگ‌ها دارای انواع گلوله‌ها هستند.
دو قسمت مهم در هر تفنگ وجود دارد که در شلیک گلوله نقش دارند.
سیستم شلیک گلوله:
اولین تجربه‌ی شما هنگام شلیک گلوله ورود به یک سیستم پرتابی است. عملیات پرتاب با ایجاد یک نیروی فشاری انجام می‌شود. این نیروی فشاری می‌تواند نیروی حاصل از انفجار باروت، نیروی آزادشدن هوای فشرده یا نیروی فنر و... باشد.
فکر می‌کنید اگر بخواهیم در سرزمین خلاقیت یک تفنگ بسازیم از چه نیرویی می‌توانیم کمک بگیریم؟
امروزه حتی از روش‌های بسیار پیشرفته‌ی شلیک گلوله‌های لیزری و یا پرتاب مغناطیسی هم استفاده می‌شود.
لوله‌ی تفنگ:
بعد از شلیک وقتی از لوله‌ی تفنگ عبور می‌کنید، روی دیواره‌ی آن یک سری شیار مارپیچی می‌بینید که برای ایجاد سرعت دورانی مناسب گلوله استفاده می‌شود. حالا گلوله‌ی شما علاوه برسرعت‌گرفتن دارای یک حرکت چرخشی است که قدرت و پایداری حرکت مستقیم آن را تضمین می‌کند.

می‌خواهیم با انواع تفنگ‌ها که تعداد آن‌ها خیلی زیاد است آشنا شویم.تفنگ سرپر: این تفنگ‌ها بسیار قدیمی هستند و از حدود ۳۰۰ سال پیش رسماً در جنگ‌ها استفاده شده‌اند. البته اسلحه‌ای مشابه همین‌ها سالیان سال پیش‌تر در چین به عنوان یک اسلحه‌ی آتش‌زا ساخته شده بود.

در یکی از مدل‌های این تفنگ با کشیدن ماشه برخورد یک سنگ چخماق و یک قطعه‌ی فولادی باعث ایجاد جرقه می‌شود. جرقه هم باروت را شعله‌ور می‌کند و گلوله‌ای، که از سر تفنگ وارد شده‌بود مانند یک توپ آتشین، پرتاب می‌شود. این روزها این تفنگ‌ها، اغلب در موزه‌ها دیده می‌شوند!
تفنگ بادی:
معمولاً گلوله‌ی این تفنگ‌ها از نوع ساچمه‌ای یا سربی است.
این تفنگ‌ها دارای فنر فشرده یا کپسول گاز فشرده و پیستون هستند، فنر یا گاز فشرده پیستون را به جلو می‌راند و هوای فشرده‌شده‌ی مقابل آن گلوله را پرتاب می‌کند. بیشتر تفنگ‌های شکاری به این روش کار می‌کنند.

ترجیحاً این تفنگ‌ها را تا به اندازه کافی قوی نشده‌اید امتحان نکنید! چون نیروی شدیدی که آزاد شدن فنر تفنگ ایجاد می‌کند، باعث می‌شود تفنگ حرکت ناگهانی شدیدی به عقب داشته باشد. این نیروی شدید نیروی عکس‌العمل ناشی از پرتاب گلوله است و در اصطلاح به چنین حالتی لگد زدن تفنگ می‌گویند.

وانگهی، یادتان باشد شما سوار یک گلوله هستید. حتماً هنگام شکار فکر کنید واقعاً ارزش دارد سوار گلوله‌ای باشید که جوجه‌های کوچکی را بی‌مادر یا بی‌پدر می‌کند!

تفنگ پینت‌بال هم از نوع تفنگ‌های بادی است. پینت‌بال یک سرگرمی و ورزش بسیار لذت‌بخش است که با تجهیزات ایمنی کامل انجام می‌­شود. گلوله‌های این ورزش بسیار جالب هستند گلوله‌هایی پرشده از رنگ‌های مختلف که هنگام برخورد به مانع منفجر می­‌شوند!

تفنگ گلوله‌زنی:

فشنگ این تفنگ‌ها دو قسمت دارد: یک سر با گلوله‌ی سربی (مرمی) و یک قسمت انتهایی به نام پوکه که دارای باروت فشرده است.

و اما چگونگی عملکرد یک تفنگ گلوله‌زن...
در این تفنگ، کشیدن مستقیم گلنگدن باعث فشرده‌شدن یک فنر می‌شود، و به این ترتیب تیر به سمت موقعیت پرتاب انتقال می‌یابد. اصطلاحاً به این عمل مسلح‌کردن تفنگ می‌گویند.

وقتی ماشه کشیده‌شود یک قطعه‌ی فلزی زبانه‌مانند رها می‌شود و ضربه‌ی ناشی از آن به انتهای فشنگ باعث انفجار باروت می‌شود. فشار گاز ناشی از انفجار باروت گلوله را از لوله تفنگ با شدت و سرعت زیادی خارج می‌کند. در یک تفنگ خودکار بعد از اولین شلیک، همه‌ی این اتفاقات دوباره به صورت خودکار انجام شود.

دوست دارید بدانید چگونه ؟!
در این حالت گاز فشرده‌ی ناشی از انفجار باروت که گلوله را پرتاب می‌کند قبل از خروج از لوله‌ی تفنگ و کمی بعد از شلیک گلوله مجدداً باعث فشرده‌شدن فنر، کشیده‌شدن گلنگدن، برگشتن زبانه‌ی فلزی و آماده‌شدن تیر برای شلیک بعدی می‌شود.
به این ترتیب حتی می‌توان حالت رگبار گلوله یا تیر بار را ایجاد کرد.
حتماً شما سلاح کمری یا کلت، هفت‌تیر و کلاشنیکف را که از این نوع اسلحه‌ها هستند می‌شناسید.

اما امروزه تفنگ‌های خودکار در جنگ‌ها کاربرد زیادی دارند. این تفنگ‌ها این قابلیت را دارند که در فاصله‌ی زمانی کوتاه تعداد زیادی تیر با برد زیاد پرتاب کنند. همچنین دارای تعداد زیادی تیر در خشاب خود هستند بعضی از تیر بارها هم دارای نوار گلوله هستند.
سایز استاندارد گلوله‌ی تفنگ‌های خودکار که به نام کالیبر شناخته می‌شود و سرعت شلیک گلوله‌ها که به صورت تعداد گلوله‌های شلیک‌شده در دقیقه بیان می‌شوند در تعیین خصوصیات تفنگ بسیار مهم هستند.

انواع پیشرفته‌ی تفنگ‌ها به امکانات زیادی مجهز هستند، مثلاً داری دوربین معمولی یا مادون قرمز برای دید در شب هستند یا روی بعضی‌ها می‌توان صداخفه‌کن قرار داد. حتی بعضی از آن‌ها به کمک لیزر هدف‌گیری‌های بسیار دقیقی انجام می‌دهند و... . در ضمن سیستم‌های پرتاب گلوله روز به روز پیشرفت می‌کنند.

سلاح‌های آینده تفنگ‌های رباتیک بسیار پیشرفته‌ای هستند که برای نبرد در شرایط دشوار زمین و حتی نبردهای فرازمینی ساخته می‌شوند. نبردهایی که شاید هرگز انسان در آن‌ها به طور مستقیم با اسلحه و گلوله سر و کار نداشته باشد!

شما با نمونه‌هایی از آن‌ها در قسمت تانک آشنا شده‌اید.
امروز بعد از همراه‌شدن با گلوله‌ی شلیک‌‌شده از لوله‌ی یک تفنگ، شما به چه تفنگی فکر می‌کنید؟
احتمالاً برای بچه‌های سرزمین خلاقیت، در شرایط صلح و آرامش، بهترین و دوست‌داشتنی‌ترین تفنگ‌ها آن‌هایی نباشند که برای آسیب‌زدن به جانداران یعنی انسان‌ها و حیوانات استفاده می‌شوند؛ به جای آن بچه‌ها تفنگی را دوست دارند که برای بازی و لذت‌های سالم استفاده می‌شوند!

شما حتماً تفنگ اسباب‌بازی داشته‌اید یا حداقل دیده‌اید، حالا تفنگ‌های اسباب‌بازی خود را یکی یکی بخاطر بیاورید. تفنگ آب‌پاش، مسلسل‌های چراغ‌دار، تفنگ چوبی، تفنگ ترقه‌ای!

اما یکی دیگر از آن‌ها منتظر است تا شما خودتان آن را بسازید، این همان هدیه‌ی غیرمنتظره‌ی سرزمین خلاقیت است، آن هم فقط برای لذت‌بردن شما!

مراحل ساخت و ساز را به ترتیب پیگیری کنید.

قسمت تنه‌ی تفنگ

ساخت قنداق تفنگ یا دسته
این قسمت را به قسمت قبل وصل کنید.

ساخت قسمت لوله‌ی تفنگ

اتصال قسمت لوله به بقیه‌ی قسمت‌ها

ساختن خشاب یا گردونه‌ی محل قرار گیری گلوله

اتصال گردونه به تفنگ
دقت کنید محور گردونه حتما باید از یاتاقان عبور کند تا گردونه حول محور بچرخد.

ساختن ماشه‌ی تفنگ

اتصال ماشه‌ی به تفنگ

و این هم از تفنگ ما:
آیا می‌توانید تغییری در قسمت ماشه ایجاد کنید که با چرخاندن خشاب تفنگ را آماده‌ی شلیک گلوله‌ی بعدی کند؟اگر می‌توانید تفنگ خود را صدادار کنید به طوری که با کشیدن ماشه صدای تق تق مانند صدای شلیک گلوله داشته باشد.
مطلع شدن
از
guest
7 دیدگاه
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رأی
Inline Feedbacks
مشاهده تمام دیدگاه‌‌ها
عرفان
عرفان
5 سال پیش

خیلی خوبه
خوب جواب میده ولی عکساتون یکم بده نه از نظر گرافیکی از نظر زاویه دید
ولی در کل ممنونم از سایت خوبتون
و میشه لطفا اسم برنامه ای ک باهاش اسلحه رو ساختین و عکس گرفتینو بگین

Pishrobot
ادمین
Pishrobot
5 سال پیش
Reply to  عرفان

خیلی ممنون لطف دارین.
با SolidWorks طراحی کردیم.

ابراهیم رحمتی
ابراهیم رحمتی
5 سال پیش

سلام من میخام یه اسلحه واقعی بسازم که بتونه فشنگ تک لول رو شلیک کنه اگر میتونید کمکم کنید با این شماره تماس بگیرید
09302869611
ممنون میشم از همکاریتون و هزینه هم داشته باشه در خدمتتون هستم با تشکر رحمتی

Pishrobot
ادمین
Pishrobot
5 سال پیش

سلام، متأسفانه در این مورد نمی‌تونیم کمکی بکنیم.
بهتره اول، با اولیاءتون مشورت کنید.
صنایع نظامی، صنایع پیچیده و خطرناکی است.

سید هومان طباطبائی
سید هومان طباطبائی
4 سال پیش

از نطر من واقعا طراحی خوبی برای این وسیله شده که لایق ستایش است. با تشکر و اگر تعداد سازه هایی که نیاز به بسته بیشرفته ندارند هم در این سایت بیشتر شود عالی است چون من خودم بسته متوسطه دارم و فکر می کنم ایده های زیادی می تواند داشته باشد. ممنون

Pishrobot
ادمین
Pishrobot
4 سال پیش

سلام، از پیام محبت آمیز شما سپاسگزاریم. سعی می‌کنیم بیشتر سازه‌ها با پک مقدماتی قابل ساخت باشه.
البته پک متوسط هم پک خیلی خوبی هست. خیلی وقت ها هم میشه قطعه ای که نداریم رو با قطعه مشابهی تغییر داد.
با سپاس

فاطمه
فاطمه
3 سال پیش

سلام خیلی طراحی ها قشنگه
میشه چند تا دیگه عکس از تفنگ بگذارید

7
0
دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید...x

۳۰۰،۰۰۰ تومان هدیه پیشروبات به ثبت نام اولی‌ها