دست رباتیک
دست رباتیک
2017-11-15
دریل ستونی
دریل ستونی
2017-11-16
دست رباتیک
دست رباتیک
2017-11-15
دریل ستونی
دریل ستونی
2017-11-16

ترازوی عقربه‌ای

ترازوی عقربه‌ای

ترازوی عقربه‌ای

سطح علمی

زمان ساخت

ارسال توسط

نوع سازه

آموزش ساخت ترازوی عقربه‌ای

فرض کنید می​خواهید برای سالگرد تولد دوستتان یک کیک خوشمزه بپزید و او را شگفت زده کنید. برای درست کردن این کیک باید مواد مورد نیاز را به صورت دقیق اندازه​گیری و با هم مخلوط کنید.

برای اینکه بتوانید مواد را وزن کنید چه فکری دارید؟ حتماً می​دانید که برای این کار باید از ترازو که وسیله​ای برای اندازه​گیری وزن اجسام است، کمک بگیرید.

بیایید در مورد ترازوها بیشتر بدانیم!


اگر چه تعیین وزن اجسام از ابتدایی​ترین نیازهای بشر بوده اما واقعیت این است که ترازوها هم مثل همه‌ی وسایل دیگر سرگذشتی دارند. پیدا شدن آثار اولین ترازوهای کفه​ای به بیش از 2400 سال قبل از میلاد مسیح برمی​گردد؛ اول در پاکستان و بعدتر در مصر.

مصری​ها برای وزن کردن خرما از این وسیله‌​ی ساده استفاده کردند؛ به این صورت که یک میله​ی چوبی یکنواخت را از وسط آویزان می‌کردند تا به صورت یک اهرم با بازوهای مساوی در بیاید. میله​ی این ترازو در حالت عادی افقی قرار می​گرفت. به هر یک از دو انتهای آن یک کفه می​بستند و کفه​های ترازو را طوری تنظیم می‌کردند که ترازوی خالی هم در وضعیت افقی باشد.

سال‌ها گذشت و گذشت تا مردم فهمیدند که برای اندازه​گیری وزن، حتماً لازم نیست وزن جسم را با وزن یک وزنه یا یک سنگ محک مقایسه کرد، چون وزن یک نیرو است.
حالا وقت یک تحول جالب در ترازوها بود که دقت و توانایی زیادی در آن​ها ایجاد کند. یک تحول که به واسطه​ی استفاده از روش​های انتقال نیرو و تبدیل انرژی، برای اندازه​گیری وزن به وجود آمد. از این به بعد فنرها، تسمه​ها و … هم برای تشخیص وزن به کمک ما آمدند.

با قرار دادن جسم بر روی ترازو، به میزان وزن جسم، اهرم​های انتقال دهنده نیروی بار، وزن جسم را به شکل دیگری از انرژی مانند انرژی جنبشی تبدیل می​کنند که قابل مشاهده باشد. روزها گذشت و ترازوها، الکترونیکی و بعد دیجیتالی شدند؛ البته هنوز هم بیشتر آن​ها با همان اصول اولیه و با همان فنرها و تسمه​ها و چرخ‌دنده​ها کار می​کنند.

مراحل ساخت و ساز را به ترتیب پیگیری کنید.

چرخ‌دنده‌ی زرد را با استفاده از دو پیچی که آن را به تسمه متصل کرده‌اند طوری تنظیم نمایید تا محوری که از بوش آن عبور می‌نماید کاملاً روان حرکت کند.

دقت نمایید که همه‌ی قطعات متحرک کاملاً روان حرکت کنند.

یاتاقان را به قطعه‌ی 5 ضلعی روی شاسی متصل کنید و محور کفه‌ی ترازو را از آن عبور دهید.

در این مرحله قبل از اتصال کش یا فنر، عقربه‌ی ترازو باید با فشار دادن کفه‌ی آن به راحتی حرکت کند.

واین هم از ترازوی عقربه‌ای ما:

برای کامل کردن ترازویتان، طبق شکل یک تسمه‌ی لاستیکی را به ترازو متصل نمایید. در ضمن می‌توانید از فنر هم استفاده کنید.


بیایید برای ترازوی خود، یک صفحه‌ی مدرج بسازیم:

دریافت نسخه PDF از اینجا

مطلع شدن
از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده تمام دیدگاه‌‌ها
0
دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید...x

۳۰۰،۰۰۰ تومان هدیه پیشروبات به ثبت نام اولی‌ها