آسانسور مکانیکی
2017-11-16
ساخت جرثقیل برجی
جرثقیل برجی
2017-11-16
آسانسور مکانیکی
2017-11-16
ساخت جرثقیل برجی
جرثقیل برجی
2017-11-16

تابلوی تبلیغاتی

ساخت بیلورد

ساخت بیلورد

سطح علمی

زمان ساخت

ارسال توسط

احمد محتشم متین

نوع سازه

آموزش ساخت تابلوی تبلیغاتی

با تشکر از دانش‌آموز محترم آقای احمد محتشم‌متین که ایده‌ی طراحی و ساخت تابلوی تبلیغاتی را در اختیار ما قرار دادند.

توانمندی‌های خلاقانه‌ی خود را آگهی کنید!

تصور کنید، یک روز که از خانه خارج می‌شوید در خیابان، در اتوبوس یا مترو و ایستگاه‌های آن‌ها و در جاهای دیگر اثری از تابلوهای تبلیغاتی رنگارنگ وجذاب نبینید! نظر شما درباره‌ی این منظره چیست؟
حتماً قبول دارید که این منظره هرگز متعلق به یک شهر پویا، خلاق و سرزنده نیست. تبلیغات موجب رونق و افزایش سود فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی می‌شود، به همین خاطر است که خیلی از شرکت‌ها مقدار زیادی از درآمد خود را صرف تبلیغات می‌کنند. تبلیغات یک کسب و کار، یا بهتر است بگوییم، یک هنر و صنعت سرشار از خلاقیت است. یکی از روش‌های نمایش آگهی، استفاده از تابلوهای تبلیغاتی یا بیلبورد است. این روش نسبت به تبلیغات تلویزیونی خیلی ارزان‌تر است، بنابراین رواج بیشتری دارد.

در ساخت تابلوهای تبلیغاتی که هر روز شما آن‌ها را می‌بینید، طراحی‌های فنی و مهندسی دقیقی به کار گرفته می‌شود، از تابلوهای غول پیکر گرفته تا تابلوهای بزرگ و کوچک چرخان و تابلوهای دیجیتال؛ خلاصه هر نوعی از بیلبوردها، با تکنولوژی ویژه‌ای ساخته می‌شود.
پس به نظر می‌رسد، در حقیقت آگهی‌ها نشان دهنده‌ی توانایی‌های سرزمین شما هستند. سرزمین خلاقیت پر است از توانمندی‌های شما، پس حالا وقت آن است که شما توانایی‌های خودتان را با یک روش بسیار جذاب و هیجان‌انگیز به نمایش بگذارید! این بار یک ربات تبلیغاتچی یا بیلبورد مکانیکی بسازید.

به تابلوی شکل بالا نگاه کنید، این تابلوها می‌توانند بیش از یک تبلیغ را روی خود به نمایش بگذارند، فکر می­‌کنید چگونه؟
صبر کنید؛ مراقب باشید این تابلوها را با تابلوهای دیجیتال اشتباه نگیرید. تابلوهای دیجیتال چندین برنامه‌ی گرافیکی را در حافظه‌ی خود نگهداری می‌کنند و بر اساس یک برنامه نمایش می‌دهند، اما تابلوی نمایش داده‌شده در شکل بالا کاملاً به صورت مکانیکی عمل می‌کند!
اگر دقت کنید زود خواهید فهمید این تابلوها چگونه عمل می‌کنند.

در حقیقت این تابلوها از منشورهایی تشکیل شده که کنار هم چیده شده‌اند. چرخش هماهنگ و زمان‌بندی شده‌ی آن‌ها باعث می‌شود وجه دیگر منشور نمایان شود. به این ترتیب و آرام آرام و به صورتی روان و زیبا تصویر آگهی بعدی شکل می‌گیرد.
اما... فکر می‌کنید چه جور منشوری برای ساخت این تابلوها مناسب تر است؟

الف) صفحه با دو وجه

ب) منشور سه‌وجهی با مقطع مثلث متساوی‌الاضلاع

ج) منشور چهاروجهی با مقطع مربع

د) منشور پنج‌وجهی و بالاتر

به نظر شما کدام گزینه درست است؟

یک راهنمایی:

هنگام انتخاب منشورها باید به چند نکته به طور هم‌زمان توجه شود؛ در ابتدا به نظر می‌رسد هر چه تعداد وجه‌ها بیشتر باشد بهتر است زیرا تعداد بیشتری آگهی در یک تابلو می‌توان نمایش داد، این مسئله مهم است، اما باید دو نکته‌ی مهم دیگر را هم مورد توجه قرار داد، اول اینکه مسیر دایره‌ای چرخش منشورهای کنار هم نباید تداخل داشته‌باشند تا منشورها با هم درگیر نشوند، دومین نکته این که، اندازه‌ی وجه‌ها و فاصله‌ی آن‌ها نسبت به هم به گونه‌ای باشد که پیوستگی تصویر به بهترین شکل حفظ شود.
به شکل‌های زیر توجه کنید ... حتماً پاسخ را خواهید یافت! (راهنمایی: دایره‌های نقطه‌چین که شکل‌ها را در برگرفته، مسیر چرخش منشورها را نمایش می‌دهد.)

با در نظر گرفتن تمام نکات بالا منشور مثلثی رتبه‌ی اول و دووجهی رتبه‌ی دوم را به دست می‌آورد.
به این نوع از تابلوهای تبلیغاتی، که از منشورهای مثلثی تشکیل شده است، تابلوی سه نمایه (Three Vision) می‌گویند.


بعد از حل مسئله‌ی شکل منشورها، حالا به یک مسئله‌ی مهم دیگر بپردازیم.

منشورها چگونه می‌چرخند؟
برای چرخاندن تعداد زیادی منشور در یک بیلبورد دو مکانیزم باید وارد عمل شوند؛ یکی از آن‌ها مکانیکی و دیگری الکترونیکی (یا الکترومکانیکی) است. مکانیزم مکانیکی باعث انتقال نیروی موتور می‌شود و به کمک آن منشورها به طور هماهنگ می‌چرخند. مکانیزم الکترونیکی نیز برای کنترل موتور و ایجاد نمایش دلخواه در بیلبورد استفاده می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید استفاده از چرخ‌دنده، یکی از روش‌های انتقال نیرو است. چرخ‌دنده‌ها باعث انتقال نیرو با سرعت یا قدرت مشخص می‌شوند. تغییر سرعت یا قدرتی که چرخ دنده‌ها ایجاد می‌کنند به شعاع و تعداد دندانه‌های آن‌ها بستگی دارد. در ضمن چرخ‌دنده‌ها جهت نیرو را هم تغییر می‌دهند. اگر محور چرخ‌دنده‌ها موازی باشد فقط جهت چرخش تغییر می‌کند.


در صورتی که از این چرخ دنده‌ها برای چرخاندن وجه‌های بیلبورد استفاده شود، هنگام نمایش تصویر جدید، وجه‌ها در خلاف جهت هم حرکت می‌کنند. البته با استفاده از دیگر انواع چرخ‌دنده‌ها یا چینش متفاوت آن‌ها هم می‌توان نمایش‌های دیگری از حرکت وجه‌های منشور ایجاد کرد، مثلا فکر می‌کنید چه راه‌هایی وجود دارد تا بتوان حرکت وجه‌ها را هم‌جهت کرد؟

یک موتور الکتریکی هم نیروی محرکه‌ی لازم برای چرخش منشورها را تأمین می‌کند.

سیستم کنترل و برنامه ریزی

برای کنترل و برنامه‌ریزی بیلبورد از مدارهای الکترونیکی استفاده می‌شود، به کمک آن‌ها می‌توان، شروع و پایان نمایش آگهی، تأخیر زمانی مورد نیاز برای تغییر نمایش آگهی‌ها و چرخش منشورها را تنظیم کرد.
علاوه بر برنامه‌ریزی نمایش، سیستم کنترل کار محافظت از موتورها را هم انجام می‌دهد، مثلاً اگر به خاطر وجود اشکال فیزیکی حرکت منشورها دچار مشکل شود، موتور یا متوقف می‌شود یا بدون درگیر شدن به حرکت خود ادامه می‌دهد تا آسیب نبیند.

بیشتر وقت‌ها، برای ایجاد یک نمایش زیبا و جذاب و برانگیختن حس کنجکاوی بیننده، چرخش منشورها هم‌زمان و مشابه نیست، مثلاً جهت چرخش ها می‌تواند مخالف هم باشد، و در زمان‌های متفاوت شروع شوند.

شما هم می‌توانید یک بیلبورد مکانیکی فوق‌العاده جالب توجه بسازید. پیشنهاد می‌کنیم عکس‌هایی از سازه‌های قبلی خود تهیه کنید، حتی می‌توانید به عنوان یک محصول، نامی برای آن‌ها انتخاب کنید و با نام برند خودتان آن‌ها را تبلیغ کنید. می‌دانید لطف کار شما در چیست، با ساخته‌ی دست خودتان توانمندی‌های خلاقانه‌تان را نمایش می‌دهید و این یعنی نهایت خلاقیت!

مراحل ساخت و ساز را دنبال کنید:

از پیچ‌های بلند برای موازی‌سازی استفاده شده‌است.
در این مرحله از پیچ‌های متوسط و بوش لاستیکی (اسپیسر) جهت جلوگیری از چرخش دائم موتور (stop) استفاده شده‌است.

در هنگام نصب چرخدنده‌ها، چرخ‌دنده‌های اول و آخر را طوری تنظیم کنید که با گیر کردن پیچ بلند به بوش لاستیکی (اسپیسر) چرخ‌دنده‌ها ۱۸۰ درجه بچرخند.

در این مرحله، ابتدا موتور را بر روی دو عدد قطعه‌ی C form نصب و سپس این مجموعه را بر روی ناودانی متصل نمایید.

مهره‌ها را شل نمایید تا بتوانید در مرحله‌ی بعد این قسمت را به راحتی بر روی محور متصل کنید.

پس از نصب صفحات دو وجهی بر روی محور‌ها، می‌توانید مهره‌ها را سفت نمایید.

در این مرحله صفحات زرد به سازه اضافه می‌شود تا در آینده بتوانید تبلیغات ثابت را روی آن نصب نمایید.

صفحات تبلیغاتی مورد نظر خود را به چهار قسمت تقسیم و سپس هر قسمت را به کمک چسب دو طرفه بر روی دووجهی‌ها نصب نمایید.

صفحات تبلیغاتی مورد نظر خود را به چهار قسمت تقسیم و سپس هر قسمت را به کمک چسب دو طرفه بر روی دووجهی‌ها نصب نمایید.

و این هم از تابلوی تبلیغاتی ما:

توجه داشته باشید که تصویر تبلیغ شما از پشت به صورت نامرتب به نظر می‌رسد.خسته نباشید! شما یک روبات تبلیغاتچی دو وجهی ساخته‌اید، حالا که با اصول کار آشنا هستید سعی کنید نوع سه وجهی (سه نمایه) آن را هم بسازید.


به نظر شما، چگونه می‌توان این تابلوی تبلیغاتی را هوشمند کرد؟ به زودی در سرزمین خلاقیت یک تابلوی تبلیغاتی هوشمند نیز خواهیم ساخت.


شما می‌توانید انواع نمایش‌های زیبا را با کمی تغییر در نوع چرخ دنده‌ها یا چینش آنها ایجاد کنید.
مطلع شدن
از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده تمام دیدگاه‌‌ها
0
دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید...x

۳۰۰،۰۰۰ تومان هدیه پیشروبات به ثبت نام اولی‌ها